РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО ГЕОГРАФИЈА ОДРЖАН НА 07. И 08.05 (МАЈ) 2010 ГОДИНА ВО БИТОЛА


ОСНОВНИ УЧИЛИШТА

Име Презиме

Бодови

Општина

Училиште

Ментор

1.Мартин Тошевски

104

Гази Баба- Скопје

ОУВера Јоциќ

Магдаленка Синадиновска

2.Мартин Стојменов

101

Кочани

ОУК.П.Мисирков

Верка Наумова

3.Зоран Гаврилов

100

Кочани

ОУМалина Попиванова

Драги Рашков

4.Стефан Николовски

98

Прилеп

ОУКире Гаврилоски- Јане

Виолета Проскоска

4.Магдалена Кеченовска

98

Скопје

ОУЖивко Брајковски

Саниа Качар

5.Бојана Арсова

97

Штип

ОУДимитар Влахов

Кристина Сандева

5.Буровска Ангела

97

Берово

ОУНикола Петров Русински

Зора Буровска

5.Маријана Јаневска

97

Кавадарци

ОУД.А. Габерот

Перо Попов

6.Милошовска Магдалена

96

Берово

ОУНикола Петров Русински

Зора Буровска

6.Маринела Антовска

96

Куманово

ОУМагдалена Ангова

Данијела Антевска

6.Атанас Крунтовски

96

Ресен

ОУМите Богоевски

Владо Масалковски

7.Драган Стојановски

95

Пробиштип

ОУБраќа Миладиновци

Дејан Арсовски

8.Кристина Настевска

94

Бутел-Скопје

ОУПанајот Гиновски

Лозановска Николина

8.Васил Соколчевски

94

Пехчево

ОУВанчо Китанов

Слободан Вазлиски

8.Анита Велинова

94

Штип

ОУТошо Арсов

Трајче Мијалков

9.Никола Таштаноски

93

Охрид

ОУГригор Прличев

Петре Тасески

9.Ане Китаноска

93

Кисела Вода-Скопје

ОУСв. Климент Охридски

Снежана Зафировска

9.Ивана Свилановиќ

93

Гази Баба-Скопје

ОУДане Крапчев

Благородна Ивановиќ

10.Диме Китановски

92

Кратово

ОУКочо Рацин

Валентина Ефремова

10.Петар Подлешанов

92

Битола

ОУКоле Канински

Методиј Богоевски

11.Ана Кочковска

91

Скопје

ОУ11 Октомври

Лепа Димовска

11.Бојан Евкоски

91

Тетово

ОУГоце Делчев

Славица Серафимоска

11.Александра Јаневска

91

Пробиштип

ОУБраќа Миладиновци

Дејан Арсов

11.Стојчева Кристина

91

Ново Село

ОУМануш Турновски

Васил Димитриев

12.Софија Размовска

90

Битола

ОУКоле Калински

Методиј Богоевски

12.Иван Костовски

90

Скопје

ОУЛазо Трповски

Милица Патраклиева Митревска

12.Стефанија Таевска

90

Кавадарци

ОУГоце Делчев

Снежана Ристова

12.Ивана Ѓоргоска

90

Прилеп

ОУБлаже Конески

Викторија Марковска

13.Бранкица Чачарова

89

Радовиш

ОУК.П.Мисирков

Румена Горгиева

13.Дарко Гиковски

89

Битола

ОУЕлпида Караманди

Лука Карапетровски

14.Елена Крстевска

88

Куманово

ОУБраќа Миладиновци

Валентина Митевска

14.Стефан Беговски

88

Битола

ОУЕлпида Караманди

Лука Карапетровски

14.Јовче Ѓорѓиев

88

Виница

ОУГоце Делчев

Ридан Атанасов

15.Роберт Божиновски

85

Илинден.

ОУРисто Крле

Јасмина ???

15.Илче Горгиевски

85

Струмица

ОУГерас Цунев

Славчо Упчев

16.Јулија Кироска

84

Охрид

ОУГригор Прличев

Петре Тасевски

16.Марија Стојановска

84

Кратово

ОУКочо Рацин

Валентина Ефремовска

16.Моника Лазаревска

84

Кочани

ОУСв. Кирил и Методиј

Сашко Стефановски

16.Леон Гуцуљ

84

Скопје

ОУЛазо Трповски

Милица Патраклиева Митревска

17.Елена Јосифова

83

Штип

ОУВанчо Прке

Трајче Гелев

17.Ина Димова

83

Скопје

ОУЈ.А.Коменски

Сузана Јакимовска

18.Адил Мехмед

82

Кочани

ОУНикола Карев

Сашко Стефановски

18.Марија Трајаноска

82

Скопје

ОУЃоргија Пулевски

Билјана Глигорова

18.Александар Бончаноски

82

Битола

ОУДаме Груев

Тања Бунарџиевска

19.Ангела Милковска

81

Скопје

ОУГоце Делчев

Сузана Цимевска

20.Марко Младеновски

80

Ранковце

ОУХ.Т.Карпош

Петар Тошевски

20.Марија Крстевска

80

Скопје

ОУК.Ј. Питу

Наумка Тунтевски

21.Зорче Ѓоргиевска

79

Радовиш

ОУК.П.Мисирков

Румена Ѓоргиева

22.Драган Анастасов

78

Виница

ОУКочо Рацин

Милка Димитрова

23.Теодор Тасевски

77

Скопје

ОУПартенија Зографски

Марина Трајковска

24.Слободанка Спасова

76

Неготино

ОУСташо Пинџур

Лазо Зафиров

25.Блажена Огненоска

75

Кичево

ОУВладимир Полежиноски

Гордана Тодороска

25.Благојче Лекоски

75

Скопје

ОУМирче Ацев

Сунчица Стојановиќ

26.Денис Даневски

74

Делчево

ОУСв. Климент Охридски

Горан ???

27.Фросина Насевска

73

Св. Николе

ОУГоце Делчев

Драгомир Николов

27.Мартин Филиповски

73

Гостивар

ОУГоце Делчев

Живко Богоески

28.Зорица Костова

71

Валандово

ОУСтрашо Пинџур

Никола Кованцалиев

29.Климентина Џепароска

70

Струга

ОУЈ.Б. Тито

Тони Савески

30.Симона Колоска

69

Струга

ОУЈ.Б. Тито

Тони Савески

31.Андреа Атанасов

68

Делчево

ОУСв. Климент Охридски

Горан ????

31.Мартин Лазаров

68

Неготино

ОУГоце Делчев

Илија Ставров

32.Бихима Јакулоска

67

Маврово-Ростуша

ОУБлаже Конески

Медат Арслани

32.Марија Аџиева

67

Валандово

ОУГоце Делчев

Атанас Митков

32.Ангела Златановска

67

М. Каменица

ОУСв. Кирил и Методиј

Славенка Сандева

33.Марија Јаневска

66

Неготино

ОУГоце Делчев

Илија Ставров

34.Антонио Јосифоски

64

Гостивар

ОУЕдинство

Дарко Оносимоски

35.Родна Гугуванова

60

Валандово

ОУЈ.Б.Тито

Лубица Тунева

36.Јасмина Далипи

57

Маврово- Ростуша

ОУЈ.Б.Тито

Анес Ахмед

36.Магдалена Тасевска

57

Демир Хисар

ОУГоце Делчев

Ристо Цветановски

36.Андреа Ристовска

57

Делчево

ОУВанчо Прке

Славе Михаилов

37.Фатон Ислаили

53

Тетово

ОУНаим Фрашери

Мухамедјашар Велиу

38.Јорданова Памела

44

Св. Николе

ОУСв. Кирил и Методиј

Драгомир Николов

39.Зекија Требишки

43

Маврово- Ростуше

ОУЃорги Пулевски

Медат Арслани

40.Емилија Лазареска

27

Гостивар

ОУЕдинство

Дарко Оносимоски

 

РЕЗУЛТАТИ ЗА ГИМНАЗИСКИТЕ УЧИЛИШТА

Име  Презиме

Бод,

Општина

Училиште

Ментор

1.Елена Митевска

92

Кратово

СОУМ.Пенџуклиски

Билјана Крстева

2.Кети Таневска

91

Маврово-Ростуше

СОУГостивар

Медат Арслани

3.Моника Мицевска

90

Делчево

СОУМ.М. Брицо

Сребран Георгиевски

4.Драгана Трајковска

88

Кратово

СОУМ.Пенџуклиски

Билјана Крстева

5.Ангела Јаневска

87

Куманово

СОУГоце Делчев

Радмила Стојманова

5.Викторија Митевска

87

Пробиштип

СОУН.Н.Борче

Стамен Јованов

6.Димче Коколански

81

Берово

ОСУАцо Русковски

Јованчо Постоловски

7.Кирил Крстевски

79

Куманово

СОУГоце Делчев

Радмила Стојманова

8.Сандра Смилевска

76

Гази Баба-Скопје

ПСУЈ.Кемал

Зеќер Рамчиловиќ

8.Моника Спасовска

76

Пробиштип

СОУН.Н.Борче

Саво Зафиров

9.Борјан Петрески

69

Струга

ПСУЈ.Кемал

Зоран Ристовски

9.Ивана Јанкуловска

69

Велес

СОУГим. К.Рацин

Славица Спасевска

10.Ивана Цикарска

63

Берово

ОСУАцо Русковски

Јованчо Постоловски

11.Оливер Орешковски

62

Кавадарци

Гимн.Добри Даскало

Валентина Димитрова

11.Оливера Ѓеорѓиева

62

Бутел-Скопје

ПСУЈ.Кемал

Зеќер Рамчиловиќ

12.Емилија Граороска

60

Прилеп

Гимн. М. Ацев

Весела Здравковска

13.Христина Петковска

59

Кр.Паланка

СОУЃорче Петров

Виолета Виткова

14.Ангела Костадонова

54

М.Каменица

СОУМиле Јаневски-Џинор

Сребран Георгиев

15.Даниел Павловски

51

Демир Хисар

СОУК.П.Мисирков

Сашо Врендовски

16.Васко Јошоровски

46

Кавадрци

СОУДобри Даскало

Валентина Димитрова

17.Ружица Мишкова

41

Валандово

СОУГоце Делчев

Тaтјана Тунгелова Кимова

17.Мино Андревски

41

Битола

СОУ Таки Даскало

Ристо Грујовски

17.Наџис Хамзам

41

Гостивар

ПСУЈ.К.-колеџ

Гунгор Дурсун

18.Иван Матевски

39

Битола

СОУЈ.Б.Тито

Лупчо Додовски

19.Стефан Неданоски

37

Прилеп

СОУМ.Ацев

Владо Чакароски

20.Ален Лиманоски

33

Струга

Петта Прив. Гимн.

Кадриоски Вахид

21.Софија Мулаева

31

Валандово

СОУГоце Делчев

Тања Тунгелова Кимова

22.Џемета Телак

23

Гостивар

ПСУЈ.К.-колеџ

Гунгор Дурсун

23.Амине Реџепи

18

Гостивар

ПСУЈ.К.-колеџ

Зекир Рамчиловиќ

 

СРЕДНИ СТРУЧНИ УЧИЛИШТА

Име  Презиме

Освоено место

Училиште

Општина

Ментор

1. Емилија Николовска

I

СУГСЛазар Танев

Карпош-Скопје

Драган Димитровски

2. Емилија Јовановска

II

СОУТаки Даскало

Битола

Мирјана Планчак

3. Нона Ѓорѓиоска

III

СОЕПТУ К.Ј. Питу

Прилеп

????

4. Андријана Шаркоска

IV

СОУЃорче Петров

Прилеп

Цане Шаркоски

5. Моника Митревска

V

СОУТаки Даскало

Битола

Мирјана Планчак

6. Светлана Милојковиќ

VI

СОЕУЈ. Сандански

Битола

Никола Петровски